Tayvan depremi nedeniyle 70 işçi taş ocaklarında mahsur kaldı

Ulusal İtfaiye Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki taş ocağındaki setlerin çökmesine neden olan deprem ve artçı sarsıntılar nedeniyle işçiler bölgede mahsur kaldı.

Ocaklardan birinde 66, diğerinde ise 4 işçinin bulunduğu, yardım çalışmalarının devam ettiği açıklandı.


İlk belirlemelere göre 9 kişi öldü, 934 kişi de yaralandı.

Resmi verilere göre depremde 9 kişi öldü, 934 kişi de yaralandı.

İtfaiye ekipleri, depremin vurduğu Hualien’de 4 kişinin öldüğünü açıkladı. Taroko Milli Parkı’nda yürüyüş yapan 3 kişinin yamaçtan düşen kayaların altına düşerek hayatını kaybettiği, aynı bölgede seyahat eden bir kamyon şoförünün de aracına kaya çarpması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Ajans, bölgedeki mobil iletişim altyapısının çökmesi nedeniyle minibüslerde yaklaşık 50 kişinin seyahat ettiğine dair herhangi bir haber alınamadığını söyledi.

Deprem ve artçı sarsıntılar 24 heyelana yol açarken, 35 yol, köprü ve tünel de hasar gördü. Hualien ve diğer şehirlerde toplam 125 bina hasar gördü veya yıkıldı.


Tayvan’da 7,4 büyüklüğünde deprem

Tayvan’ın doğu kıyısındaki Hualien şehrinde bu sabah 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS), depremin merkez üssünün Tayvan’ın doğu kıyısındaki Hualien şehrinin 18 kilometre güneyinde olduğunu bildirdi.

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA), depremin büyüklüğünü 7,2 olarak açıkladı ve bunun Tayvan’ı son 25 yılda vuran en güçlü deprem olduğunu söyledi.

Tayvan’da 21 Eylül 1999’da Taipei’nin 150 kilometre güneyindeki Jiji’de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2.400 kişi hayatını kaybetmiş, 100.000’den fazla kişi yaralanmış ve binlerce bina yıkılmıştı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber