Rusya: Moskova’ya saldırıyı IŞİD’in yaptığına inanmak zor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Batı’nın IŞİD’i hemen suçladığını söyledi

REKLAM

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Irak İslam Devleti ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD-H) Horasan şubesinin geçtiğimiz Cuma günü Moskova’daki Crocus Belediye Binası konser salonuna terör saldırısı düzenleyerek en az 140 kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi. saldırı Bunu başarabilecek yeteneğe sahip olduğuna inanmanın “son derece zor” olduğunu söyledi.

Zakharova gazetecilere verdiği demeçte, Batı’nın suçu Ukrayna’dan ve Ukrayna’yı destekleyen Batılı hükümetlerden uzaklaştırmak için IŞİD’i suçlamaya koştuğunu söyledi.

“Kolektif Batı’nın şüphelerini ortadan kaldıracak acilen bir şeyler bulmaları gerekiyordu, bu yüzden IŞİD’e döndüler, kollarına bir koz çektiler ve kelimenin tam anlamıyla terör saldırısından birkaç saat sonra Anglo-Sakson medyası yayılmaya başladı. tam olarak bu versiyonlar,” dedi Zakharova. dedi.

Katliamın sorumluluğunu IŞİD üstlenirken, Amerikalı yetkililer ellerinde saldırının örgütün Afgan kolu IŞİD-H tarafından gerçekleştirildiğine dair istihbarat bulunduğunu açıkladı. Ukrayna da defalarca saldırıya karıştığını reddetti.

Öte yandan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Alexander Bortnikov, saldırının arkasında ABD, İngiltere ve Ukrayna’nın olduğunu söyledi. beyan.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Rusya’nın sosyal medyadaki suçlamalarına şu sözlerle yanıt verdi: “Rusya’nın Crocus Belediye Binası’na saldırı konusunda Batı ve Ukrayna hakkındaki iddiaları tamamen saçmalıktır.” o cevapladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırının İslamcı militanlar tarafından gerçekleştirildiğini iddia ediyor ancak Ukrayna’nın yararına olduğunu düşündüğü bu saldırıda Kiev’in rol oynamış olabileceğini öne sürüyor.

Putin’e göre saldırgan Ukraynalı biri yakalanmadan Başlangıçta kaçmalarına yardım etmeye hazırlanıyordu.

Ancak Belarus lideri Alexander Lukashenko, silahlı saldırganların önce ülkesine girmeye çalıştıklarını, ancak Belarus’a geçişlerin kapalı olduğunu fark ettikten sonra geri dönüp Ukrayna’ya yöneldiklerini söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber