“Gazze’deki durum ateşkesin ertelenmesine tahammül edemez”

Mısır cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, başkent Kahire’de İngiliz parlamentosunun dış ilişkiler komitesinden bir heyetle yaptığı toplantıda konuştu.

Dışişleri Komitesi Başkanı Alicia Kearns başkanlığındaki heyetle bir araya gelen Sisi, başta Gazze Şeridi olmak üzere bölgesel konuları ele aldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi şunları söyledi: “Gazze’deki insani durum, ateşkes için kesin çözümlere ulaşılmasında daha fazla gecikmeye dayanamaz.”

Al-Qahera News televizyonunun haberine göre, Gazze Şeridi’nde ateşkes konusunu görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de 3 Mart’tan bu yana Mısır, ABD, Katar ve Hamas’ın katılımıyla görüşmeler yapılıyor.


7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023’te “Filistinlilere ve başta Mescid-i Haram olmak üzere kutsal değerlere karşı devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı. Aksa.”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 430’u çocuk ve 8 bin 900’ü kadın olmak üzere 30 bin 717 Filistinli öldürüldü, 72 bin 156 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 245’i toprak işgali sürecinde olmak üzere 585 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 423 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 232 Hizbullah üyesi, 45 Lübnanlı sivil, Emel hareketinden 11, Hamas’tan 12, İslami Cihad’dan 12, 6 İsrailli sivil ve 11 asker hayatını kaybetti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber