Gazze’de kişi başına düşen su miktarı 90 litreden 2 litreye düştü

Mehna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in 5 ayı aşkın süredir bombaladığı ve insanları açlığa ve susuzluğa zorladığı Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin bilgi verdi.

Gazze Şehri ve kuzey bölgelerine ulaşan yardımların çok önemli ancak yetersiz olduğunu belirten Mehna, şöyle konuştu: “İnsani kriz korkunç şekilde kötüleşmeye devam ederse kuzey Gazze’de açlık ve susuzluktan ölümlerin artacağı konusunda uyarıyoruz.” dedi.

Savaşın başlamasından önce Gazze’de kişi başına düşen su miktarının 90 litre iken bugün 2 litreye düştüğünü belirten Mehna, su sıkıntısının İsraillilerin belediye altyapısına yönelik şiddetli saldırıları sırasında su şebekelerinin ağır hasar görmesinden kaynaklandığını söyledi. ve tesisler.


İsrail’in yıkılan altyapısı ve yakıt kıtlığı

İsrail ordusunun 40 su kuyusu, 9 su deposu, 42 bin metre su şebekesi ve farklı çaplarda 500 vanayı imha ettiğini, geri kalan su kuyularını işletmek için yakıta ihtiyaç kalmadığını belirten Mehna, Gazze Belediyesi’nin bunu başaramadığını söyledi. Geçtiğimiz kasım ayı başından bu yana her türlü akaryakıtın temin edileceğini ve temel hizmetlerin sağlanması için belediyelere akaryakıt sağlanması gerektiğini vurguladı.

Gazze’de Şifa Hastanesi başta olmak üzere sokak ve caddelerde 70 bin ton çöp birikmesi nedeniyle çevre koşullarının “felaket” düzeyde olduğunu vurgulayan Mehna, İsrail ordusunun Gazze’de 1 milyon metrekarelik yolu tahrip ettiğini söyledi. yalnız.

İsrail’in yardım girişini engelleyerek kıtlığa neden olduğu Gazze Şeridi’nde şu ana kadar 27 kişinin “açlık ve susuzluktan” öldüğü açıklandı.


7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt vermek” motivasyonuyla 7 Ekim 2023’te İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13.500’ü çocuk ve 9.000’i kadın olmak üzere 31.112 Filistinli öldürüldü, 72.760 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 249’u toprak işgali sürecinde olmak üzere 590 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 424 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 232 Hizbullah üyesi, 50 Lübnanlı sivil, 11 Emel hareketi, 12 Hamas üyesi ve 12 İslami Cihad üyesi, 6 İsrailli sivil ve 11 asker hayatını kaybetti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber