Çin’den Filipinler’e uyarı: Provokasyonlara son verin

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Wu Qien, yaptığı açıklamada, Filipin gemilerinin defalarca yapılan uyarılara ve güzergah kontrollerine rağmen bölgeye girdiğini, Çin tarafının ise yasal kontrolü ele alarak buna engel olduğunu ve müdahale ettiğini söyledi.

Vu, olayın Filipinler’den gelen provokasyondan kaynaklandığını iddia etti. “Filipinler’i, çatışmaları tırmandıracak ve gerilimi artıracak açıklamalarına, ihlallerine ve provokasyonlarına son vermeye çağırıyoruz.” Dedi.

Vu, Çin’in müdahalesi “Yasal, makul ve profesyoneldi” ve “provokasyonu kararlılıkla reddetti” belirterek, “Filipinler Çin’in kırmızı çizgilerini ihlal etmeye devam ettiği sürece Çin, toprak bütünlüğünü ve denizcilik hak ve çıkarlarını savunmaya devam edecek.” dedi.

Dün meydana gelen olayda, Çin gemileri, Spratly Adaları yakınındaki İkinci Thomas Sığlığı’nda mahsur kalan “BRP Sierra Madre” savaş gemisine rutin olarak ikmal yapan Filipin Sahil Güvenlik gemilerine basınçlı su sıktı.

Güney Çin Denizi’ndeki Spratly Adaları’nın bir parçası olan ve Filipinler tarafından kontrol edilen İkinci Thomas Shoal, iki ülke arasında tartışmalı deniz alanları arasında yer alıyor.

Filipin Donanması savaş gemisi, Filipinlilerin “Ayungin”, Çinlilerin ise “Rınai” dediği batık mercan resifinde mahsur kaldı. Filipin gemileri, gemiyi yenilemek için periyodik olarak bölgeyi ziyaret ediyor.

Pekin yönetimi, karaya oturan savaş gemisinin bölgede yasa dışı olduğunu ve emekliye ayrılması gerektiğini vurgulayarak resifin onarılmasını istiyor.

Güney Çin Denizi, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kıyı ülkelerinin bağımsızlığını kazanmasından bu yana bölge ülkeleri arasındaki egemenlik anlaşmazlıklarının merkezinde yer alıyor.

Çin, ilk kez 1947’de yayınlanan haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inden fazlasında egemenlik iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları açısından zengin olan bölgede Filipinler’in yanı sıra Vietnam, Brunei ve Malezya da hak iddia ediyor.

ABD ve bölge ülkeleri, Çin’in bölgedeki ihtilaflı adalarda üs kurmasına, askeri unsurların yanı sıra sivil gemi filolarıyla varlığına karşı çıkıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber