Bangladeş’te altı katlı bir binada yangın: En az 45 ölü, onlarca yaralı

Pek çok yeni binanın inşa edildiği ve birçoğunun yeterli güvenlik önlemlerinin bulunmadığı yoğun nüfuslu Dakka’da yangınlar yaygınlaşıyor.

REKLAM

Bangladeş’te çok sayıda restoranın bulunduğu 6 katlı bir binada çıkan yangında en az 45 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

İtfaiye ekipleri, başkent Dakka’da perşembe günü çıkan yangının gaz kaçağı veya sobadan çıkmış olabileceğini, biryani restoranında çıkan yangının hızla yayıldığını ve ancak acil müdahaleyle söndürülebileceğini duyurdu. . 13 itfaiyecinin iki saatlik çalışması.

Sağlık Bakanı Samanta Lal Sen gazetecilere yaptığı açıklamada, yanığı olan 22 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi.

Bakan Sen, Dakka Tıp Fakültesi Hastanesi’ni ziyaretinin ardından “22 kişinin durumunun kritik olduğu” belirtildi.

Başbakan Şeyh Hasina kazadan duyduğu şoku ve üzüntüyü dile getirerek yetkililere yaralılara acil tedavi sağlanması talimatını verdi.

Enkazı kaldırmak ve soğutmak için çalışmalarını sürdüren itfaiye ekiplerinin, yanmış binadaki insanları kurtarmak için vinç kullandığı bildirildi.

Doktorlar, hayatını kaybedenlerin çoğunun boğulduğunu, bazılarının ise binadan atlarken öldüğünü söyledi.

Üst düzey itfaiye yetkilisi Tuğgeneral Main Uddin, yangının gaz kaçağı veya sobadan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Pek çok yeni binanın inşa edildiği ve birçoğunun yeterli güvenlik önlemlerinin bulunmadığı yoğun nüfuslu Dakka’da yangınlar yaygınlaşıyor. Yangın ve patlamalar gaz tüplerinden, arızalı klimalardan ve zayıf elektrik kablolarından kaynaklanmaktadır.

2012’de çıkan yangın ve 2013’teki bina çökmesinde 1.200’den fazla işçinin hayatını kaybetmesinin ardından hazır giyim sektöründeki felaketler, Bangladeş ve orada üretim yapan küresel giyim şirketlerinin önemli markalarının sıkı kontrolleri sayesinde büyük ölçüde önlendi.

Ancak öncelikle ülkenin gelişen ekonomisine hizmet eden ve güvenliğe aynı önemin verilmediği diğer sektörlerde de yüzlerce kişi yangınlarda hayatını kaybetti.

Temmuz 2021’de Dakka dışındaki bir gıda işleme fabrikasında ölen 54 kişi arasında çok sayıda çocuk vardı. Şubat 2019’da tarihi bir bölgeyi harap eden yangında en az 70 kişi hayatını kaybetti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış