AB, Apple’a ‘müzik rekabeti ihlali’ nedeniyle 2 milyar dolar para cezası verdi

Avrupa Birliği (AB), Apple’a müzik uygulamalarının dağıtımındaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,8 milyar euro para cezası verdi.

REKLAM

Avrupa Birliği, müzik yayını hizmetini rakiplerinden haksız yere koruyarak bloğun rekabet yasalarını ihlal ettiği için Apple’a yaklaşık 2 milyar dolar para cezası verdi.

Açıklamada, Apple’ın uygulama geliştiricilerinin alternatif, daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgi vermesini engelleyen kısıtlamalar getirdiği iddia edildi ve bunun AB kurallarına aykırı olduğu belirtildi.

Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, “Bu yasa dışıdır ve milyonlarca Avrupalı ​​tüketiciyi etkilemiştir” dedi.

Komisyon, Apple’ın neredeyse on yıldır bu şekilde davrandığını, bunun da birçok kullanıcının “müzik akışı abonelikleri için önemli ölçüde daha yüksek fiyatlar” ödediği anlamına geldiğini belirtti.

Apple karara itiraz edecek

Karara itiraz edeceğini söyleyen Apple, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Komisyonun tüketicinin zarar gördüğüne dair ikna edici deliller sunamamasına ve gelişen, rekabetçi ve hızla büyüyen bir ekonominin gerçekleri göz ardı edilmesine rağmen bu karar alındı.”

İsveçli yayın hizmeti Spotify, Apple’a yönelik şikayetini beş yıl önce AB yetkililerine sunmuş ve ardından soruşturma başlatılmıştı.

Kararın Spotify’a fayda sağlayacağını savunan Apple, Avrupa müzik yayını pazarının yüzde 56’sını elinde bulunduran ve App Store’u kullanmak için Apple’a ödeme yapmayan İsveç müzik dinleme hizmetinin sekiz yılda 65 kez komisyonla karşılaştığını kaydetti.

Apple, açıklamasında “İronik bir şekilde, rekabet adına, bugünkü karar, dijital müzik pazarının tartışmasız lideri olan başarılı bir Avrupalı ​​şirketin hakim konumunu güçlendiriyor” dedi.

Dev şirketlere uyarı

AB soruşturması, Apple’ın akış hizmetlerinin, uygulamaları dışındaki kullanıcılara abonelik tekliflerinin maliyetini söylemesini, alternatif abonelikler için ödeme yapmak üzere uygulamalarına bağlantılar eklemesini ve kullanıcılara farklı fiyatlandırma seçenekleri hakkında bilgi veren e-posta göndermesini yasakladığını söyledi.

Komisyon ayrıca Apple’ın mobil ödeme hizmetine yönelik ayrı bir antitröst soruşturması başlattı ve şirket, soruşturmayı ele alacak şekilde uygulamasında değişiklik yaptı.

AB, Apple soruşturmasının merkezinde yer alan teknoloji devlerinin bu tür davranışlarını önlemek için bu Perşembe günü Dijital Piyasalar Yasasını yürürlüğe koyacak.

Teknoloji şirketlerinin dijital pazarlara hakim olmasını engellemeyi amaçlayan yeni düzenleme, Apple, Meta, Google’ın ana şirketi Alphabet ve TikTok’un ana şirketi ByteDance gibi şirketlere ağır para cezaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber